Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı resmi sitesidir.

Duyurular

Bu sayfada vakfımızın düzenlediği etkinlikler ve projelerimiz hakkında güncel bilgiler bulabilirsiniz.

VII. Hayalimdeki Çin Resim Yarışması – 2023 Hakkında Duyuru

Kategoriler: Duyurular

Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı

国际学术与文化研究基金会

“Hayalimdeki Çin Resim Yarışması – 2023”

            Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı (UBİKAV Vakfı); Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği’nin desteğiyle 2016 yılından bu yana, “Hayalimdeki Çin Resim Yarışması” düzenlemektedir. Sadece, T.C. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumu öğrencilerinin katılabildiği yarışma, Türkiye’de büyük ilgi görmektedir.

Yarışmanın amacı; ortaöğretim öğrencilerini resim yapmaya teşvik etmek, hayal dünyalarını güçlendirmek ve Çin kültürünü tanıtmaktır. Geride bıraktığımız 6 yıla baktığımızda,  “Hayalimdeki Çin Resim Yarışması”na duyulan ilgi, her yıl daha da arttığını gözlemlemekteyiz. Her yıl yarışmaya gönderilen eserlerin sayısı ve kalitesi artmaktadır. Öğretmen ve öğrenciler, büyük bir heyecanla bu yarışmaya hazırlanmaktadır.  

Yarışmaya katılan öğrenciler önceleri eserlerinde; Çin Seddi, Yasak Kent, ejderha, panda, yeşil çay gibi geleneksel Çin imgelerini tercih ediyorlardı. Daha sonraları, ele aldıkları konular değişmeye başladı. Örneğin; Çin efsanelerinden imgeleri, Çin’deki teknolojik gelişmeyi, uzay çalışmalarını, hızlı trenleri, robotları ve gökdelenleri ele almaya başladılar. Bu yılki “Hayalimdeki Çin” resim yarışması teması, “İpekyolu İzlenimleri” olarak, belirlenmiştir.  

2016 yılından bu yana yarışmaya; farklı illerden, 935 okuldan, 2.000’e yakın eser gelmiştir. Şimdiye kadar; 39 öğrenci, 7 öğretmen, 4 okul yöneticisi ve 4 öğrenci velisi Çin Gezisine katılmıştır. Bu yıl; 2021 ve 2022 yıllarında dereceye giren 22 öğrencinin yer aldığı heyet, Çin gezisine katılacaktır.  

Hayalimdeki Çin Resim Yarışması”nın formatı gereği, dereceye giren ilk 5 öğrenciye, 5 günlük Çin Gezisi ödülü verilmektedir. Çin gezisine katılan öğrenci heyeti, “Türkiye- Çin Umut Yıldızları” olarak adlandırılmaktadır. Çin gezisine; birinci olan öğrencinin Görsel Sanatlar Öğretmeni de katılmaktadır.  

Türkiye-Çin Umut Yıldızları Heyeti” Çin’de bulunulduğu süre içinde, çok sayıda müze ve tarihi eseri ziyaret etmektedir. Çin’de, çok zengin müzeler ve harika parklar bulunmaktadır. Eski dokusunu koruyan sokak ve parklarda gezen, “Umut Yıldızları” Çin kültürünü yakından tanıma fırsatı bulmaktadır. Bu gençler gelecekte, iki ülkenin dostluk düzeyini en üst noktaya taşıyacaklardır.  

Ben de Çin gezisine katılan gençlere hep şu sözü söylerim: “Artık sizler için hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Dünyaya bambaşka gözle bakacaksınız. Siz bu seyahat sırasında sadece Çin’i gezmediniz. Siz kendi hayal dünyanızın sınırlarını büyüttünüz… Çin gezisine katılanların ortak görüşünü bir cümlede özetleyebiliriz. “Çin, sözcüklerle anlatılamaz, mutlaka gidip görmek gerekir.” 

Yarışmaya katılacak öğrencilere başarılar diliyoruz.  

Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Bülent Okay


ÖDÜLLER – 奖金

Birincilik ödülü : 6.000.- TL
İkincilik ödülü : 5.000.- TL
Üçüncülük ödülü : 4.000.- TL
Dördüncülük ödülü : 2.000.- TL
Beşincilik Ödülü : 2.000.- TL

1) Yarışmada dereceye giren ilk 5 öğrenci, 5 günlük “Çin Gezisi Ödülü” kazanacaktır.

2) 2023 yılından geçerli olmak üzere; Çin gezisin sadece “Birinci” olan öğrencinin Görsel Sanatlar Öğretmeni katılacaktır.

3) Bundan böyle; Çin Gezisi, iki yılda bir düzenlenecektir. Buna göre; 2023 ve 2024 yıllarına ait Çin Gezileri; 2024 yılında birlikte düzenlenecektir.


Yarışma başlama tarihi : 17 Nisan 2023
Yarışma bitiş tarihi : 31 Ağustos 2023
Resim gönderme başlama tarihi : 29 Mayıs 2023
Resim gönderme son tarihi : 04 Haziran 2023
Jüri değerlendirme : 10-11 Haziran 2023
Sonuçların açıklanması : 15 Haziran 2023
Ankara’ya geliş ve konaklama : 02 Ağustos 2023
Ödül Töreni ve Sergi : 03 Ağustos 2023
Çin Gezisi: (2023 ve 2024 yıllarına ait Çin Gezileri; 2024 yılında birlikte düzenlenecektir.)

İletişim ve Başvuru Bilgileri:
Adres: 330 Sokak, No: 20 / 3 Kırkkonaklar, Çankaya – ANKARA

Telefonlar:
Sema Şişman : 537 219 61 06 (Vakıf Görevlisi)
Bülent Okay : 0536 584 42 58 (Vakıf Başkanı)
E-posta: ubikavresimyarismasi@gmail.com
Web: www.ubikav.org.tr


İlgili Dosyalar/Formlar:


BASINDA

Criturk

Bir cevap yazın